Sektörün Liderleri İstanbullight 2017 Fuarı’nda Buluştu!
Sektörün Liderleri İstanbullight 2017 Fuarı’nda Buluştu!

21 Eylül – 24 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından onlarca firmanın katılımı ile gerçekleşen İstanbullight 2017 Fuarı renkli görüntülere sahne oldu. UBM tarafından düzenlenen etkinliğe ev sahipliği yapan İstanbul Fuar Merkezi oldu. Sektörün lider firmalarından biri olan Decor LED etkinlikte yer alan firmalar arasındaydı.

156’sı yabancı, 112’s, yerli olmak üzere, toplamda 267 firmanın katılımı ile gerçekleşen fuar sektörün öne çıkan firmalarının buluştuğu dev bir network ağına dönüştü. 67 farklı ülkeden gelen firmalar ürün ve hizmetlerini sergileme imkanı bulurken fuarı ziyaret edenlerin sayısı da 7200’den fazlaydı. Fuarda en büyük ilgiyi gören firmalardan biri de Decor LED oldu. Fuar aydınlatma sektörü üzerine olunca fuar alanında son derece renkli görüntüler yaşandı.

Armatür ve LED üreticilerinden elektrik malzemeleri toptancılarına, ithalatçılardan perakendecilere kadar tüm firmalardan ilgi gören bu önemli fuar kapsamında sadece yerli ziyaretçiler değil, yabancı ziyaretçiler de standları gezme imkanı yakaladı. Etkinlik 1000’den fazla yabancı ziyaretçiyi ağırladı. Yabancı ziyaretçiler arasında Çin, İran, Tunus, Bulgaristan ve Fas’tan gelenler de vardı.

Fuarın kapılarını kapatmasının ardından bir değerlendirme yapan UBM İstanbul Pazarlama Direktörü Erhan Güngör; “UBM çatısı altında IstanbulLight’ı sektörümüzün bölgesel bir üssü yapmak en öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Dünyanın dört bir yanında 7.200’i aşkın ziyaretçinin ilgi gösterdiği bu yılki fuar organizasyonumuzla bu hedefimize doğru sağlam bir adım attığımıza inanıyoruz. Bizim için önemli olan bir başka husus da aydınlatma endüstrisinin tüm paydaşlarını tek bir platformda buluşturabilmekti. Bu doğrultuda mimarlık, elektrik, proje ve taahhüt firmalarından kamu ve ithalatçılara aydınlatmanın 360 derece tüm taraflarını bir araya getirmeyi başarmış olmaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Etkinlik Türkiye Elektrik Elektronik ve Benzerleri Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu ile Elektrik Mühendisleri Odası ve Marmara Bölge Satın Alma Yöneticileri Platformu tarafından da desteklendi. Fuar kapsamında bir ilk de gerçekleşti. Bu sene ilk defa Aydınlatma Tasarımı Zirvesi düzenlendi. Zirve kapsamında aydınlatma tasarımcıları ve mimarlar mimari projelerde aydınlatmanın önemini masaya yatırdı.

Son derece önemli olan mimari projelerde görev alan ünlü mimarlardan Murat Tabanlıoğlu zirvede kürsüye çıkan isimlerden biriydi. Tabanlıoğlu konuşmasında “Yapılar için oluşturulan aydınlatma tasarımlarımızda çevre, ilk odaklandığımız husustur. Çevrede yer alan tek bir ağaç dahi projenin bir parçasıdır ve anlamlı bir birliktelik kurmaları için tasarımda yer alması gerekir. Şeffaflık ise mekânların dıştan içe hissedilmesini sağladığı için kullandığımız mimari olgulardan biri. Bu bakış açısıyla hayata geçirdiğimiz pek çok projenin ardından projesi babam Hayati Tabanlıoğlu tarafından çizilen Atatürk Kültür Merkezi’ni, yakın zamanda yeniden tasarım ve kültür severlerle buluşturacağız” ifadelerini kullandı.

Fuar kapsamında düzenlenen 11. Ulusal Aydınlatma Kongresi ve İstanbullight Fotoğraf Yarışması da son derece renkli görüntülere sahne olan bir diğer etkinlik oldu.