Decor LED Light & Building Frankfurt Uluslararası Aydınlatma, Mimari Çözümler ve Teknoloji Fuarı'nda
Decor LED Light & Building Frankfurt Uluslararası Aydınlatma, Mimari Çözümler ve Teknoloji Fuarı'nda

Aydınlatma ve mimari çözümler alanında en çok ilgi gören fuar etkinliklerinden biri olan Light & Building Frankfurt Uluslararası Aydınlatma, Mimari Çözümler ve Teknoloji Fuarı gördüğü büyük ilgi ile gündemde. Geçtiğimiz günlerde kapılarını kapatan fuar etkinliğinde Decor LED de yerini aldı. Dünya genelinde lider firmaların katılımı ile düzenlenen ve ziyaretçilerin de büyük bir ilgi gösterdiği fuara Almanya’nın Frankfurt kenti ev sahipliği yaptı.

Fuara Türkiye’den de ilgi büyüktü. Her yıl düzenlenen fuara bu yıl Türkiye’den aralarında Decor LED firmasının da bulunduğu tam 49 firma katıldı. Fuara katılan firma sayısı ise 2500’den fazlaydı. Frankfurt kentinin Almanya’nın finans merkezi olması da fuara olan ilginin çok daha fazla artmasını beraberinde getirdi. 13 Mart – 18 Mart tarihleri arasında kapılarını açık tutan fuar kapsamında sektöre dair en yeni teknolojilerin tanıtımı da gerçekleştirildi. Aydınlatma sektörünün seyrini değiştirecek olan yeni teknolojiler katılımcılarda da büyük heyecan uyandırdı.

Konuya dair bir açıklama yapan Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) Başkanı Fahir Gök, aydınlatma sektöründe Türkiye’nin konumunu da yorumladı. Gök, Avrupa’daki yabancı şirketlerin son yıllarda Türkiye’yi daha fazla seçtiğini ve bunun nedenlerinden birinin de Türkiye’nin Avrupa’ya olan coğrafi yakınlığı olduğunu belirtti. Gök, bu durumdan kaynaklı olarak Türkiye’nin dağıtım merkezi olma yolunda hızla ilerlediğini kaydetti.

AA muhabirinin konuya dair sorularını yanıtlayana Gök, "Aydınlatma sektörünün tüm aktörlerinin bir araya geldiği çok önemli bir buluşma noktası olan bu fuarda, yeni teknolojilerin sergilenmesi ve sektörün buluşması için uygun bir ortam oluşmuştur" ifadelerini kullandı. Türk ürünlerinin de ilgi gördüğünü ve bu ilgi nedeniyle fuardan memnun ayrıldıklarını dile getirdi.

AGİD Başkanı Gök açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Sektörümüz için çok başarılı bir tanıtım faaliyeti gerçekleştirdik. Avrupalı şirketler maliyetler daha düşük olduğu için üretimde Türkiye'yi seçiyor. Avrupa'ya coğrafi yakınlığımız nedeniyle dağıtım merkezi olma yolunda hızla ilerliyoruz.” Aynı zamanda fuarın Türkiye’de yeni pazarlar bulma adına da büyük önem taşıdığını kaydetti. Fuar kapsamında pek çok firma iş anlaşmaları yapma fırsatını da yakaladı.